
Нові форми краєзнавчої роботи зможуть вдихнуте нове життя та надати публічним бібліотекам місцевого колориту, регіональної специфіки та самобутності.
Ефективності, системності краєзнавчої роботи та популяризації краєзнавчих знань сприяють цільові краєзнавчі міні-програми, програми та проекти, інноваційні форми роботи з краєзнавчою книгою: слайд-розповідь, радіо-прем’єра, краєзнавчий аукціон, етнографічні нариси, фольк-майдан, краєзнавчі дискусійні вітражі, фіто ботанічні екскурсії, екодіалоги.
Успіх краєзнавчої діяльності бібліотек в значній мірі залежить від стану ДБА з питань краєзнавства, які в рамках проекту доповнюють тематичні папки-конволюти з екології, медицини, освіти та інших напрямків з використанням матеріалів періодики.
Важливим джерелом поповнення фонду є краєзнавчі
розвідки, інформаційні листки, пам’ятки читачу, історико-краєзнавчі та бібліографічні нариси. Фахівці м. Запоріжжя залучають користувачів до вивчення історії завдяки створенням краєзнавчих
електронних виставок, краєзнавчих кімнат та проведенням краєзнавчо-пошукових експедицій, започаткували пошуково-дослідницький проект «Рід, родина - життєвий скарб людини» розрахований на популяризацію
зразкових родин Запоріжжя та підвищення ролі родини.
В останні роки відбулося переосмислення основних напрямів краєзнавчої роботи з метою відродження національної духовної культури,
відновлення історичної пам’яті народу. Сприяє цьому пошукова робота, а створення музеїв у бібліотеках – це звична справа у бібліотеках Львівщини, Київщини, Харківщини,
Дніпропетровщини, Кіровоградщини, Миколаївщини та Одещини та ін. Відтворення культурної пам’яті народу здійснюється у формах, далеких від традиційних видів бібліотечної діяльності.
Книгозбірні виконують музейну функцію, тобто в арсенал сучасного бібліотечного краєзнавства
входить пошук унікальних елементів етнокультури українського народу: старовинних обрядів, напівзабутих звичаїв усної народної творчості, предметів народного побуту. Так з’являються музейні,
етнографічні куточки, міні-музеї, музейні кімнати історії села, навіть інноваційні типи бібліотек, а це бібліотеки-музеї, які демонструють несхожість, унікальність.

Краєзнавство - це конспект епохи, тому у краєзнавчій роботі поширення сьогодні набуває практика створення тематичних колекцій мультимедійних краєзнавчих ресурсів, які включають цифрові копії неопублікованих документів (фото, тексти), аудіо файли з авторським виконанням поезії, пісень, відеофільми про важливі події сьогодення краю, діалоги з живими свідками подій, записами майстер-класів, відео екскурсій.
Розробляються тематичні слайд-презентації про музейні експозиції, про життя та діяльність відомих краян, до пам’ятних дат села/міста та заходів в бібліотеках.
Виставкова робота – один з основних напрямків краєзнавчої роботи. Сучасні виставки повинні дозволяти читачам не тільки бути пасивним спостерігачами, але й активними учасниками, наприклад з досвіду роботи бібліотек різних регіонів України:
виставка-кросворд «Любіть своє місто»,
виставка-вікторина «Чи знаєте ви рідний край?»,
виставка-пошук «Колесо історії»,
виставка-альманах «До рідного краю серцем прихилюся»,
виставка-репортаж «Краса поетичного слова»,
виставка-гербарій «Цілющі трави рідного краю»,
виставка-подорож «У похід по рідному краю»,
виставка-фантазія «Час натхнення, творчості пора»,
виставка-антураж «Таврійський колорит Запорозького краю»,
виставка-тріада «Запорожжя на вітрилах часу»,
виставка-антологія «Край талантів та невичерпаних можливостей»,
виставка-знайомство «Запорозька зіркова галерея в інтер’єрі світу»,
виставка-вшанування «Культурне дерево світу з херсонським корінням»,
фотовиставка «Квітні мій край!».
Бібліотеки повинні активно використовувати мережеві ресурси для популяризації місцевої історії та надання бібліотечних послуг. Веб-сторінки бібліотек повинні відображати різні види бібліотечної краєзнавчої роботи та представляти її на платформі у віртуальних мережах.

Що потрібно ще зробити бібліотекарям у плані сучасної краєзнавчої роботи?
- - Створити новий інтерактивний ресурс бібліотеки про бібліотечне краєзнавство з елементами зворотнього зв’язку з користувачами.
- Просувати краєзнавчі продукти та послуги (візитна листівка нашого краю - бібліотечні віртуальні виставки, книжково-ілюстративні виставки та краєзнавчі експозиції, створення презентацій «Край у форматі DVD» та збір матеріалів в інформаційно-краєзнавчі кейси як основу краєзнавчо-екскурсійної діяльності бібліотек).
Сучасний формат діяльності бібліотек у краєзнавчий роботі передбачає популяризація літератури, яка висвітлює сторінки історії рідного краю, його етнічні, мовні, культурні традиції, творчість його талановитих людей, допомога користувачам в кращому пізнаванні своїх коренів, залучення до бібліотек відвідувачів та туристів.
Сьогодні бібліотеки займають достойне місце у громадському житті краю, формуванні культурологічного середовища та духовному збагаченні особистості. І незважаючи на те, що у краєзнавчій діяльності є чимало проблем, пов’язаних передусім нестачею краєзнавчої літератури - в бібліотеках працюють творчі, віддані справі люди, які роблять все для того, щоб виховати любов і дбайливе ставлення до рідного краю.
Оставить комментарий