22/02/2016 Іноваційні напрямки краєзнавчої діяльності бібліотечних установ

Нові форми краєзнавчої роботи зможуть вдихнуте нове життя та надати публічним бібліотекам місцевого колориту, регіональної специфіки та самобутності.


  Ефективності, системності краєзнавчої роботи та популяризації краєзнавчих знань сприяють цільові краєзнавчі міні-програми, програми та проекти, інноваційні форми роботи з краєзнавчою книгою: слайд-розповідь, радіо-прем’єра, краєзнавчий аукціон, етнографічні нариси, фольк-майдан, краєзнавчі дискусійні вітражі, фіто ботанічні екскурсії, екодіалоги.

 

     Успіх краєзнавчої діяльності бібліотек в значній мірі залежить від стану ДБА з питань краєзнавства, які в рамках проекту доповнюють тематичні папки-конволюти з екології, медицини, освіти та інших напрямків з використанням матеріалів періодики.

     Важливим джерелом поповнення фонду є краєзнавчі розвідки, інформаційні листки, пам’ятки читачу, історико-краєзнавчі та бібліографічні нариси. Фахівці м. Запоріжжя залучають користувачів до вивчення історії завдяки створенням краєзнавчих електронних виставок, краєзнавчих кімнат та проведенням краєзнавчо-пошукових експедицій,    започаткували пошуково-дослідницький проект  «Рід, родина - життєвий скарб людини» розрахований на популяризацію зразкових родин Запоріжжя та підвищення ролі родини.

    В останні роки відбулося переосмислення основних напрямів краєзнавчої роботи з метою відродження національної духовної культури, відновлення історичної пам’яті народу. Сприяє цьому пошукова робота, а створення музеїв у бібліотеках – це звична справа у бібліотеках Львівщини, Київщини, Харківщини, Дніпропетровщини, Кіровоградщини, Миколаївщини та Одещини та ін. Відтворення культурної пам’яті народу здійснюється у формах, далеких від традиційних видів бібліотечної діяльності.

     Книгозбірні виконують музейну функцію, тобто в арсенал сучасного бібліотечного краєзнавства входить пошук унікальних елементів етнокультури українського народу: старовинних обрядів, напівзабутих звичаїв усної народної творчості, предметів народного побуту. Так з’являються музейні, етнографічні куточки, міні-музеї, музейні кімнати історії села, навіть інноваційні типи бібліотек, а це бібліотеки-музеї, які демонструють несхожість, унікальність.

Краєзнавство - це конспект епохи, тому у краєзнавчій роботі поширення сьогодні набуває практика створення тематичних колекцій мультимедійних краєзнавчих ресурсів, які включають цифрові копії неопублікованих документів (фото, тексти), аудіо файли з авторським виконанням поезії, пісень, відеофільми про важливі події сьогодення краю, діалоги з живими свідками подій, записами майстер-класів, відео екскурсій.

     Розробляються тематичні слайд-презентації про музейні експозиції, про життя та діяльність відомих краян, до пам’ятних дат села/міста та заходів в бібліотеках.  

 

     Виставкова робота – один з основних напрямків краєзнавчої роботи. Сучасні виставки повинні дозволяти читачам не тільки бути пасивним спостерігачами, але й активними учасниками, наприклад з досвіду роботи бібліотек різних регіонів України:

виставка-кросворд «Любіть своє місто»,

виставка-вікторина «Чи знаєте ви рідний край?»,

виставка-пошук «Колесо історії»,

виставка-альманах «До рідного краю серцем прихилюся»,

виставка-репортаж «Краса поетичного слова»,

виставка-гербарій «Цілющі трави рідного краю»,

виставка-подорож «У похід по рідному краю»,

виставка-фантазія «Час натхнення, творчості пора»,

виставка-антураж «Таврійський колорит Запорозького краю»,

виставка-тріада «Запорожжя  на вітрилах часу»,

виставка-антологія «Край талантів та невичерпаних можливостей»,

виставка-знайомство «Запорозька зіркова галерея в інтер’єрі світу»,

виставка-вшанування «Культурне дерево світу з херсонським корінням»,

фотовиставка «Квітні мій край!».

 

       Бібліотеки повинні активно використовувати мережеві ресурси для популяризації місцевої історії та надання бібліотечних послуг. Веб-сторінки бібліотек повинні відображати різні види бібліотечної краєзнавчої роботи та представляти її на платформі у віртуальних мережах.

Що потрібно ще зробити бібліотекарям у плані сучасної краєзнавчої роботи?

 

 

-         - Створити новий інтерактивний ресурс бібліотеки про бібліотечне краєзнавство з елементами зворотнього зв’язку з користувачами.

 

-         Просувати краєзнавчі продукти та послуги (візитна листівка нашого краю - бібліотечні віртуальні виставки, книжково-ілюстративні виставки та краєзнавчі експозиції, створення презентацій «Край у форматі DVD» та збір матеріалів в інформаційно-краєзнавчі кейси як основу краєзнавчо-екскурсійної діяльності бібліотек).

Сучасний формат діяльності бібліотек у краєзнавчий роботі передбачає популяризація літератури, яка висвітлює сторінки історії рідного краю, його етнічні, мовні, культурні традиції, творчість його талановитих людей, допомога користувачам в кращому пізнаванні своїх коренів, залучення до бібліотек відвідувачів та туристів.

 

   Сьогодні бібліотеки займають достойне місце у громадському житті краю, формуванні культурологічного середовища та духовному збагаченні особистості. І незважаючи на те, що у краєзнавчій діяльності є чимало проблем, пов’язаних передусім нестачею краєзнавчої літератури -  в бібліотеках працюють творчі, віддані справі люди, які роблять все для того, щоб виховати любов і дбайливе ставлення до рідного краю.

Оставить комментарий

Комментарии: 0